Hogyan öntözzük helyesen a növényeket nyáron? Hasznos tippek kertészeknek és kertbarátoknak

A nyári öntözés nem csak abból áll, hogy több vizet adunk a növényeknek – hanem egy kis odafigyelést is igényel. Ha ügyesen öntözünk, nemcsak a vízzel bánunk takarékosan, hanem a növények szükségleteihez is jobban alkalmazkodunk, és még a legforróbb hónapokban is egészséges lesz a kert.

Az időjáráshoz igazodva öntözzünk

Elsőként mindig az aktuális időjárást érdemes figyelembe venni. Kánikulában és aszályos időszakokban a növények több vizet igényelnek. Ha viszont esik az eső, vagy hűvösebb napok jönnek, csökkenthetjük az öntözés gyakoriságát.
Nagyon hasznos szokás az esővíz gyűjtése – teljesen ingyen van, és jobb a növényeknek, mint a mint például a hideg kútvíz vagy a csapvíz.


Milyen gyakran és mennyi vízzel öntözzünk?

A legtöbb növény esetében jobb megoldás ritkábban, de alaposabban öntözni, mint naponta egy kicsit. Így a víz mélyebbre jut, és a gyökerek is egészségesebben fejlődnek.

Ugyanakkor a vízigény függ:

 a növény típusától: a sekély gyökerű növények (mint például a saláta) gyakrabban igénylik az öntözést mérsékelt mennyiségű vízzel, míg a mély gyökerű növények (például a fák) ritkábban, de több vizet kérnek. A vízigényes növények (mint a hortenzia) gyakori és bő öntözést igényelnek, míg a szárazságtűrő növények (mint a pozsgások) jobban szeretik a szárazabb talajt;

 a növény méretétől: a nagyobb, dús lombozatú növények több vizet párologtatnak, így több vízre is van szükségük, mint a kisebbeknek;

 a talaj típusától: a homokos talaj gyorsan kiszárad, ezért gyakrabban kell öntözni, míg az agyagos talaj tovább tartja a nedvességet;

 az elhelyezéstől: a napsütötte vagy szeles helyeken a talaj gyorsabban kiszárad, így a növények is gyakrabban szorulnak öntözésre. A cserepes növényeknél fontos, hogy a cserép alja legyen lyukas, hogy megfelelően kifolyjon a víz, és általában gyakrabban kell öntözni őket, mint a szabadföldbe ültetett növényeket.

Mikor a legjobb öntözni?

Legjobb kora reggel öntözni, mielőtt a nap túl erősen sütne. Ilyenkor a növények épp akkor jutnak vízhez, amikor a legnagyobb szükségük van rá, és a levelek is meg tudnak száradni, ha esetleg vizesek lettek. Ha reggel nem tudunk öntözni, az esti órák is megfelelőek, de fontos, hogy ne maradjanak nedvesek éjjelre a levelek – a tartós nedvesség elősegíti a gombás betegségek kialakulását.

Délben vagy délután, amikor a nap a legerősebben süt, nem ajánlott öntözni – a víz gyorsan elpárolog, a nedves levelek pedig akár meg is éghetnek.


Hogyan öntözzünk?

 A növény tövét öntözzük, ne a leveleit – a nedvesen maradt levelek elősegíthetik a betegségek kialakulását.

 Használhatunk slagot, csepegtetőrendszert, locsolókannát vagy akár vödröt is.

 A csepegtető öntözés ideális megoldás, ha takarékosan szeretnénk bánni a vízzel, és egyenletesen akarjuk öntözni a kertet. Ez a módszer kimondottan előnyös, ha nagyobb területről van szó.

 Ha nagyon hideg vizet használunk (például közvetlenül kútból), érdemes egy kicsit állni hagyni a napon, hogy felmelegedjen, mielőtt locsolunk vele.


Miből látjuk, ha valami nincs rendben? 

A növények jeleznek – nekünk csak észre kell venni a jeleket:

 Túl kevés víz esetén: a levelek lekókadnak, elernyednek, a föld száraz, cserepes növényeknél elválik az edény falától.

 Túl sok víz esetén: a levelek elsárgulhatnak, a szárak rothadásnak indulhatnak, a föld állandóan vizes marad.


Hasznos trükkök

 A talaj takarása (mulcsozás) – például szalmával, száraz levelekkel, fakéreggel vagy komposzttal – segít megőrizni a nedvességet, csökkenti a párolgást, és a gyomokat is távol tartja.

 Egy egyszerű módszer cserepes növények esetén: nyomjuk bele az ujjunkat a földbe. Ha mélyebben is száraz, itt az ideje az öntözésnek. Ha még nedves, várhatunk egy kicsit.










0